Start Historia Położenie Charakterystyka Partnerzy
Menu główne
strona główna
UMiG Połaniec
władze miasta
osiedla, sołectwa
plan miasta
organizacje pozarządowe
honorowi obywatele
Informator ...
służba zdrowia
pomoc, bezpieczeństwo
oświata
kultura
sport i rekreacja
finanse
gastronomia
stacje obsługi
dostawcy internetu
pozostałe
katalog firm
warto zobaczyć
repertuar kina !
Oferta inwestycyjna
strefa ekonomiczna
mapa inwestycyjna
Bieżące
aktualności
działy artykułów
fotografia
download
pogoda na dziś
katalog stron
kontakt
Pozostałe


Znajdź w serwisie

Miasta Partnerskie

Etoile - gmina położona w południowej Francji, 120 km na południe do Lyon, nad rzeką Rodan (region Alpy-Rodan). Powierzchnia gminy 42 km kw., ludność 3500. Zwraca uwagę zabytkowe centrum miasteczka. Na terenie gminy liczne zakłady przemysłowe, bazy logistyczne. Mieszkańcy zajmują się również uprawą winorośli i produkcją wina. W październiku 2004 r w Etoile uroczyście podpisana została umowa o współpracy- z określeniem zadań na 2005 r. Protokół podpisali burmistrzowie: Viggiano, Vonitsy, Połańca i Etoile.

Soleczniki (Litwa) - rejon solecznicki jest położony w południowo - wschodniej Wileńszczyźnie na pograniczu z Białorusią. (Odległość Wilno- Soleczniki 45 km.) Rejon soleczniki liczy 38 tys. mieszkańców, 79% stanowią Polacy. Gęstość zaludnienia – 27 osób na 1 km kw. Powierzchnia rejonu soleczniki – 149,2 tys. ha, lasy – 65,3 tys. ha zbiorniki wodne – 2,6 tys. ha, ośrodek administracyjny – Soleczniki. Inne miasta w rejonie – Ejszyszki; osiedle typu miejskiego – Biała Waka, Jaszuny, Dziewieniszki. Rejon liczy 13 gmin. 30 września 2001 r. w Solecznikach podpisana została umowa o nawiązaniu współpracy z Połańcem. (Odnowiona w 2005r.) Od 2001 roku Gmina Połaniec corocznie zaprasza na letnie kolonie 40-osobowe grupy młodzieży z Polskiego Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach, Polskiego Domu Dziecka w Solecznikach i z Polskiej Szkoły w Ludwinowie (Wilno).

Stara L’ubovna (Słowacja) - miasto położene na Spiszu, 20 km od przejścia granicznego Piwniczna/Mnisek nad Popradem. Starą Lubovnię zamieszkuje 16 500 mieszkańców. Miejscowość ta stanowi uznane centrum rekreacyjne tej części Słowacji. Okolice miasta stanowią dobre tereny narciarstwa rodzinnego (bliskość miejsc noclegowych, baseny, hale sportowe,...). Stanowią także doskonałą bazę wypadową, dla pragnących poznać inne części Słowacji (Poprad, Wysokie Tatry., Bielianska Jaskinia, Lewocza, Spisska Nowa Wieś, Słowacki Raj,...) Nad miastem góruje Lubovniański Hrad (Zamek). Historia zamku przesycona jest polskimi akcentami (m. in. Maurycy Beniowski. Lubomirscy, Zamoyscy). W latach 1412 - 1769 Stara Lubovna i 15 spiskich miast należało do Rzeczypospolitej. 19 listopada 1999 roku w Starej Lubovni podpisana została umowa o współpracy z Połańcem. 5 grudnia 2004 r podpisana została umowa o organizacji igrzysk sportowych dla młodzieży w których brac będą udział ekipy Starej Lubovni, Vsetina (Czechy), Swalawy (Ukraina), Nowego Sącza i Połańca. Gospodarzem pierwszych igrzysk była Stara Lubovna.W 2006 roku spartakiadę organizował Nowy Sącz, a w 2007r. Vsetin na Morawach. W maju 2008 r spartakiada odbyła się w Połańcu a w 2009 roku organizatorem będzie Swalawa.

Viggiano (Włochy) - miasto położone w południowej części półwyspu Apenińskiego (200 km na płd-wsch od Neapolu). Viggiano połozone jest w regionie Basilicata, w prowincji Potenza. Miasto liczy 3200 mieszkańców i jest pięknie położone na górskim zboczu na wysokości 1023 m n.p.m. Rozwój Viggiano oparty jest na przemyśle – eksploatowane w pobliżu miasta pokłady ropy naftowej, szacowane są na największe w Europie (eksploatację prowadzi koncern AGIP). Miasto i region słyną z najlepszego we Włoszech sera Mozarella. Okolice Viggiano są znakomitymi terenami służącymi wypoczynkowi i rekreacji (w tym sporty zimowe). 19 sierpnia 2001 r. podpisano w Viggiano umowę o współpracy z Połańcem.

Vonitsa (Grecja, gr.: Βόνιτσα) - miasto położone we wschodniej części Grecji, bezpośrednio przy wejściu do zatoki Amvrakikos (prefektura – Aitoloalkarnania). Niewielka przystań dla jachtów i łodzi oraz piękna, żwirowa plaża. Nad miastem górują ruiny średniowiecznego zamku. W latach 1800-1807 miasto wchodziło w skład Republiki Siedmiu Wysp, która bejmowała Korfu, Itakę, Kefalinię, Leukadę, Zakintos i Kytherę. Wliczały się do niej również trzy enklawy na lądzie stałym: Parga, Preveza i Vonitsa. Obecnie Vonitsa liczy 4 000 mieszkańców. Rozwój lokalny jest oparty na rolnictwie (tytoń, bawełna, oliwki, kukurydza, oraz hodowla bydła) i turystyce. Obecnie najszybciej rozwija się ekoturystyka. Sprzyjają temu zarówno warunki naturalne jak i dobra organizacja ruchu turystycznego. 19 sierpnia 2001 r. podpisano w Viggiano umowę o współpracę z Połańcem

Swalawa (ukr. Свалява, węg. Szolyva, niem. Schwallbach, słow. Svaľava, rum. Svalova, jidysz Swaljawy, Swaliwe, Swaljawe, Swaljiwe) – miasto rejonowe w obwodzie zakarpackim w zachodniej Ukrainie (na Zakarpaciu). 17 145 mieszkańców (2001r.). Leży w górnej części doliny Latoricy, oddzielającej pasma Makowicy i Bużory. Znany na Ukrainie ośrodek uzdrowiskowy, liczne sanatoria i ośrodki turystyczne, około 100 źródeł wód mineralnych.
Kilka kilometrów na zachód od Swalawy przebiega ukraińska droga krajowa M06 (międzynarodowa E50 i E471) z Mukaczewa do Stryja. Przez samą Swalawę biegnie linia kolejowa łącząca te miasta.
Swalawa istnieje od XIII wieku. Została założona za czasów Królestwa Węgier przez niemieckich osadników. Leżała w komitacie Bereg. W XVI i XVII wieku należała do dominium mukaczewsko-czynadijewskiego. W XIX i XX wieku powstało kilka zakładów przemysłowych związanych z produkcją leśną. Na obszarze miasta odnaleziono pozostałości osiedla z I tysiąclecia p.n.e. W mieście znajduje się muzeum regionalne i zabytkowa cerkiew pw. świętego Michała z 1759r.
W kwietniu 2005r. została podpisana umową o współpracy pomiędzy Gminą Połaniec a miastem Swalawa.
5 grudnia 2004r w Starej Lubovni podpisana została umowa o organizacji igrzysk sportowych dla młodzieży w których brać będą udział ekipy: Vsetina (Czechy), Swalawy (Ukraina), Nowego Sącza i Połańca. Gospodarzem pierwszych igrzysk była Stara Lubovna. W 2006 roku spartakiadę organizował Nowy Sącz, a w 2007r. Vsetin na Morawach. W maju 2008 r spartakiada odbyła się w Połańcu a w maju 2009 roku organizatorem będzie Swalawa.

ˆ 2008 Urząd Miasta i Gminy Połaniec. Wszelkie prawa zastrzeżone.
0.011 | współpraca Tomasz Kaczmarczyk